Reklama
aplikuj.pl

Strażacki robot Thermite RS3 szybko sprawdził się w akcji

strazacki-robot-thermite-rs3

Na wyposażeniu straży pożarnej w Los Angeles znalazło się właśnie nowe cacko, które na dodatek ostatnio zaliczyło swój pierwszy dzień służby. Oto Thermite RS3, czyli zdalnie sterowany robot, który może pluć wodą, jak szalony.

Thermite RS3 już przetestowany

Za ważącego 1600 kilogramów robota Thermite RS3 odpowiada firma Textron: Howe & Howe Technologies z siedzibą w Maine, która stworzyła nie lada sprzęt do stricte strażackich zastosowań.

Czytaj teżRoboty podbiją świat sportu? Ten ma szanse w curlingu
Czytaj też: Ministerstwo Rozwoju planuje nową ulgę podatkową na robotyzację
Czytaj też: Petoi Bittle, czyli robotyczne zwierzątko domowej roboty

Pomijając możliwość samego gaszenia pożarów swoją armatką wodną, Thermite RS3 może z łatwością dostać się w konkretne miejsce, korzystając ze swojego 36-konnego silnika diesla. Ten rozpędza całość do maksymalnie 12,8 km/h i zapewnia do 20 godzin pracy na jednym tankowaniu.

Używając węża, który rozciąga się na 91 metrów w poziomie lub 45 metrów w pionie, Thermite RS3 został zaprojektowany tak, aby gasić płomienie za pomocą dyszy, o przepustowości do 9500 litrów wody na sekundę. Operatorzy sterują robotem zdalnie za pomocą kontrolera, widząc wszystko to, co ma przed sobą robot w czasie rzeczywistym za sprawą kamery HD.

Czytaj teżZobaczcie, jak Japończycy wykorzystują roboty do zachowania dystansu społecznego
Czytaj też: Wizja rodem z filmów, czyli statki-roboty polujące na okręty podwodne
Czytaj też: Od teraz roboty będą mogły odczuwać ból tak samo jak ludzie

Straż pożarna Los Angeles oficjalnie przedstawiła Thermite RS3 na konferencji prasowej we wtorek i tego samego ranka wykorzystała go (materiał poniżej) do niespodziewanego pożaru. Najpierw musiała jednak dostarczyć go na miejsce na specjalnej przyczepie, ale nie zajęło to długo, jako że konkretni strażacy zostali stosownie przeszkoleni.

Według departamentu straży, ​​robot Thermite RS3 nie będzie nadawał się do wszystkich rodzajów zadań, ale będzie (przynajmniej takie są nadzieje) używany do gaszenia pożarów w dużych budynkach komercyjnych, budowach o konstrukcji drewnianej, ratowaniu zwierząt i pożarach cystern paliwowych.