Reklama
aplikuj.pl

Od teraz roboty będą mogły odczuwać ból tak samo jak ludzie

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne stworzyli sztuczną skórę, która może elektronicznie powielać sposób, w jaki ludzkie tkanki odczuwają ból.

Urządzenie naśladuje niemal natychmiastową reakcję organizmu i może reagować na bolesne doznania z taką samą prędkością, z jaką sygnały nerwowe docierają do mózgu. W przyszłości tego typu rozwiązania mogą pomóc w tworzeniu bardziej wydajnych protez, inteligentniejszych robotów i nieinwazyjnych alternatyw dla przeszczepów skóry.

Oprócz odczuwania bólu, zespół badawczy opracował również urządzenia wykorzystujące elekrtonikę zdolną do reagowania na zmiany temperatury i ciśnienia. Za sprawą dalszego rozwoju rozciągliwa, sztuczna skóra mogłaby być wykorzystywana do przeszczepów skóry – szczególnie tam, gdzie „tradycyjne” metody okazały się nieskuteczne.

Z artykułu opublikowanego na łamach Advanced Intelligent Systems wynika, że za sukces naukowców odpowiadają trzy kluczowe elementy:

  • rozciągliwa elektronika – ma ona przy tym niewielką grubość
  • powłoki reagujące na temperaturę – 1000 razy cieńsze od ludzkiego włosa, tworzący je materiał zmienia się w odpowiedzi na ciepło
  • pamięć naśladująca mózg – działają na podobnej zasadzie jak mózg, który wykorzystuje pamięć długoterminową do przywoływania i zachowywania informacji.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News