Reklama
aplikuj.pl

Święty Mikołaj „poleciał” na ISS. Zobaczcie, jak wyglądała jego podróż

kosmos

Astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostali wirtualnie odwiedzeni przez statek kosmiczny napędzany przez renifery i transportujący Świętego Mikołaja.

North American Aerospace Defense Comman oraz Analytical Graphics, Inc. opublikowały wideo z symulowanego przelotu Mikołaja w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zostało ono wydane w związku z upływem 20 lat od pierwszej misji załogowej z wykorzystaniem ISS.

Czytaj też: SpaceX chce otoczyć Marsa Starlinkami. W jakim celu?
Czytaj też: Project Kuiper, czyli Amazon próbuje konkurować ze SpaceX
Czytaj też: Astronauci wrócili z ISS. Tak przebiegał ich powrót organizowany przez SpaceX

23 grudnia Federalna Administracja Lotnictwa wydała Mikołajowi oficjalną zgodę na start i lądowanie w obrębie stacji. Dzięki temu mogła się rozpocząć wirtualna ekspedycja, której celem było dotarcie do ISS, na pokładzie której znajduje się obecnie 7 osób. Przebywają one tam w związku z misją Expedition 64.

Wirtualny Święty Mikołaj dostał nawet oficjalną zgodę na swój przelot

Według FAA, Mikołaj wykorzystuje do poruszania statek StarSleigh-1 napędzany Rakietą Rudolph. Samo wideo przedstawia nie do końca zgodny z rzeczywistością obraz. Na stacji widać bowiem tylko jeden statek Dragon (obecnie znajdują się tam dwie takie jednostki). W ogóle nie widać natomiast statku Northrop Grumman NG-14 Cygnus.

Czytaj też: ISS na tle Słońca i Księżyca wygląda naprawdę niesamowicie
Czytaj też: Unia Europejska też chce grać w kosmos, czyli reakcja na SpaceX i Chiny
Czytaj też: Kosmiczna rzodkiewka. Zobaczcie efekt eksperymentu na ISS

2020 rok to nie tylko okazja do świętowania 20. rocznicy misji załogowej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to również pierwszy rok, w którym astronauci zostali przetransportowani w kierunku ISS z wykorzystaniem statku zaprojektowanego przez prywatną firmę.