Reklama
aplikuj.pl

Jak symulator jazdy w mieszanej rzeczywistości może pozwolić firmom zaoszczędzić?

symulator jazdy w mieszanej rzeczywistości

Naukowcy z Cornell University opracowali symulator jazdy w mieszanej rzeczywistości, który może obniżyć koszty testowania systemów i interfejsów pojazdu pokroju kierunkowskazów i deski rozdzielczej. Wszystko sprowadza się do ogólnodostępnego zestawu Varjo XR-1 Mixed Reality oraz aplikacji stworzonej w Unity.

Symulator jazdy w mieszanej rzeczywistości

Dzięki zastosowaniu ogólnodostępnego zestawu słuchawkowego, wirtualne obiekty i zdarzenia są nakładane na widok uczestników prowadzących niezmodyfikowane pojazdy na obszarach testowych o niskiej prędkości, co pozwala na dokładne i powtarzalne zbieranie danych dotyczących reakcji behawioralnych w rzeczywistych zadaniach związanych z prowadzeniem pojazdu.

Aby sprawdzić słuszność swojej metody, badacze zaprojektowali eksperyment obejmujący trzy warianty testów porównawczych:

  • Wariant A – bez zestawu mieszanej rzeczywistości
  • Wariant B – z zestawem, ale bez wirtualnymi obiektami
  • Wariant C – z zestawem i wirtualnymi obiektami

Uczestnicy eksperymentu zostali poproszeni o wykonanie kilku zadań stacjonarnych w testowym samochodzie, co obejmowało uruchomienie pojazdu, ustawienie fotela i lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa oraz słowne opisanie, które lampki na desce rozdzielczej są widoczne. Ruszyli też w drogę, wykonując proste czynności przy jeździe z małą prędkością. Tak też kierowcy w warunkach A i B musieli poruszać się wokół rzeczywistych pachołków, a kierowcy w warunkach C widzieli je również w wirtualnym świecie.

Czytaj też: Kawałek zestrzelonego rosyjskiego Su-34 dla każdego. Wystarczy wspomóc Ukrainę

Większość uczestników pomyślnie wykonała wszystkie zadania w kokpicie, przy czym większość nieudanych prób wynikała z nieznajomości pojazdu. Ta sama liczba uczestników poradziła sobie również z zadaniami związanymi z prowadzeniem pojazdu, przy czym nawigacja w slalomie była najtrudniejsza dla wszystkich, niezależnie od warunków. Wnioski? Według naukowców ich dzieło może stać się niedrogą alternatywą dla skomplikowanych urządzeń do testowania niektórych technologii pokładowych pojazdów.