Reklama
aplikuj.pl

System korzystający z AR pomaga w sporcie i rehabilitacji

System korzystający z AR pomaga w sporcie i rehabilitacji
System korzystający z AR pomaga w sporcie i rehabilitacji

Nowe technologie znajdują już coraz szersze zastosowanie w segmentach, o które normalnie byśmy ich nie posądzali. Kto bowiem spodziewał się, że system AR, a więc rzeczywistości rozszerzonej będzie podstawą w nowym systemie pomagającym w sporcie i procesie rehabilitacji?

Czytaj też: Czy czas spędzony w kosmosie wpływa na mózg astronauty?

Technologia ta jest rozwijana na kanadyjskim uniwersytecie w Albercie, przez zespół kierowany przez inżyniera mechanika Asst. Hossein Rouhani. W badaniach pomaga Michael Xiu, student studiów licencjackich z chińskiego uniwersytetu Sun Yat-sen, który bierze udział w letnim programie stażowym Mitacs Globalink, w którym zagraniczni studenci pomagają rozwiązywać problemy innowacyjne na kanadyjskich uniwersytetach.

Ten duet stworzył system U Alberta, który sprowadza się do małych markerów na kluczowych częściach nóg, które są dokładnie śledzone przez szereg kamer na podczerwień podczas aktywności. Znaczniki te są połączone z inercyjnymi jednostkami pomiarowymi (IMU), które również śledzą ruchy użytkownika za pomocą kombinacji akcelerometrów i żyroskopów. Z czasem naukowcy pragną wyeliminować zastosowanie kamer.

Dane ruchu przechwycone przez system są przesyłane do komputera, który korzysta ze specjalnie stworzonych algorytmów, aby zbudować animowany model szkieletowy użytkownika w czasie rzeczywistym. Ten model 3D jest porównywany z modelem uzyskanym od kogoś, kto wykonywał tę samą czynność (chodzenie, bieganie) „we właściwy sposób”.

Dzięki oprogramowaniu opracowanemu przez Xiu, użytkownicy zobaczą oba modele nałożone na ich widok rzeczywistego środowiska, za pomocą pary okularów AR. Jak twierdzi badacz:

[Użytkownik] widzi swój własny ruch i ten od sprawnych fizycznie pacjentów. Mogą wykorzystać różnicę między rzeczywistym ruchem, a ruchem docelowym jako sprzężenie zwrotne, a samo uczenie się oparte na sprzężeniu zwrotnym przyspieszy wynik szkolenia.

Prototypowa wersja systemu powinna być używana do oceny drużyn sportowych uniwersytetu w nadchodzącym roku.

Czytaj też: Robot – najlepszym przyjacielem człowieka

 Źródło: New Atlas