Projekt Google Brain pokazał się już z dobrej strony przy tworzeniu dziwnych, czasem przerażających obrazów. Po tym widać, że sztuczna inteligencja jest już na dosyć zaawansowanym poziomie. Najnowsze zadanie dla SI jest inne- stworzyć niezależny od człowieka system szyfrowania. Zgodnie z najnowszym artykułem Google Brain pozwolił trzem sieciom neuronowym (Alice, Bob i Eve) na wymienianie między sobą notatek przy użyciu samodzielnie stworzonego szyfrowania.

Zadanie polegało an tym, że Alice miała wysłać wiadomość, którą odczyta tylko Bob a Eve będzie próbowała zdekodować ten tekst. Eksperyment rozpoczął się od tego, że Alice przetłumaczyła wiadomość w nieczytelny bełkot, który Bob odczytał za pomocą klucza. Początkowo szło im to fatalnie, ale po około 15 tysiącach prób sieci neuronowe wypracowały swój własny algorytm. Wiadomość składała się zaledwie z 16 bitów (każdy bit to 0 lub 1) i wtedy Eve nie była w stanie odgadnąć danej informacji.

Ze względu na sposób przeprowadzenia eksperymentu naukowcy nie wiedzieli jaki sposób szyfrowania wybrała Alice. Takie testy pokazują, że sztuczne inteligencje mogą komunikować się poza nami jednakże jest bardzo wątpliwe aby zaczęły to robić w najbliższym czasie.

Źródło: https://www.engadget.com; Zdjęcie: By Alejandro Zorrilal Cruz [Public domain], via Wikimedia Commons

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!