Reklama
aplikuj.pl

Systemy dronów Knifefish USA w walce z podwodnymi polami minowymi jednak powstaną

Systemy dronów Knifefish USA w walce z podwodnymi polami minowymi jednak powstaną
Systemy dronów Knifefish USA w walce z podwodnymi polami minowymi jednak powstaną

Marynarka Wojenna USA dała General Dynamics zezwolenie na wprowadzenie systemu dronów Knifefish do produkcji i to wkrótce po informacji, że ten miał być porzucony. Wszystko po to, aby móc lokalizować oraz mapować wrogie podwodne pola minowe m.in. w Zatoce Perskiej, gdzie miały je porozstawiać siły Iranu. 

Czytaj też: Amerykański SEAL zagarnął sobie konsumenckie skutery wodne

Niedawno, bo 23 sierpnia Marynarka Wojenna USA postanowiła zakończyć projekt Knifefish z powodu niskiej produkcji początkowej. Jednak po kilku dniach Departament Obrony ogłosił kontrakt na niego o wartości 44 milionów dolarów. Agencja ostatecznie planuje zakup 30 systemów Knifefish, z których każdy składa się z dwóch dronów. Te trafią do 24 okrętów wojennych klasy Littoral Combat Ship i kolejnych sześciu dla innych okrętów.

Podwodne pola minowe są zaskakująco skutecznymi systemami uzbrojenia, będąc jednocześnie tanimi i łatwymi do rozmieszczenia. Mogą potencjalnie uszkodzić lub nawet zatopić najbardziej wyrafinowane okręty wojenne, dając obrońcom czas na wysłanie swoich flot w zagrożone obszary. Pod kątem statystyki 15 z 19 zatopionych okrętów Amerykańskiej Marynarki Wojennej zostało zatopionych lub poważnie uszkodzonych właśnie przez nie od czasu II wojny światowej.

Knifefish po prawie 10-letnim okresie rozwoju przyjmuje kształt autonomicznego bezzałogowego podwodnego drona, który jest zdolny do mapowania pól minowych pod tonią wodną:

Knifefish używa szerokopasmowych czujników sonarowych niskiej częstotliwości do wykrywania, klasyfikowania i identyfikowania zakopanych i dolnych kopalni. Jest zdolny do niezależnego działania w płytkich wodach oceanicznych. Startuje i wraca do LCS, jednostki lub statku okazjonalnego. Marynarka wojenna zamierza używać Knifefish zamiast ssaków morskich, takich jak delfiny i lwy morskie, które są obecnie używane do wykrywania min na dnie oceanu.

Kolejnym istotnym elementem Knifefish jest oprogramowanie – dron jest wyposażony w technologię automatycznego rozpoznawania celów opracowaną przez Naval Research Laboratory.

Czytaj też: Tajemniczy samolot kosmiczny USA X-37B pobija rekord

Źródło: Popular Mechanics