Reklama
aplikuj.pl

Szczepionka na COVID_19. W Polsce niewielu chętnych

Ostatnie dni upływają nam pod znakiem wynalezienia szczepionki na wirusa wywołującego COVID_19. Już zaczęło się liczenie i kalkulacje dotyczącej programu szczepień. Wiadomo już, że szczepionki nie wystarczy dla wszystkich, ale to nie powinien być problem. W Polsce niewiele osób chciałoby się zaszczepić.

Szczepionka? Nie, dziękuję. Polska w ogonie świata

We wrześniu IPSOS przeprowadził badanie, w którym zadane zostało proste pytanie – czy gdyby szczepionka na COVID_19 była dostępna, zaszczepiłbyś się? Odpowiedzi były różne, ale światowa średnia wyniosła 74% głosów pozytywnych oraz 26% głosów negatywnych. W tym po 37% osób zaszczepiłoby się zdecydowanie lub raczej tak, 15% raczej nie i 12% zdecydowanie nie. To całkiem niezły wynik.

Czytaj też: Metody leczenia COVID-19 są coraz lepsze. Tak zmieniła się śmiertelność

Co innego w Polsce… Jesteśmy w ogonie stawki. Pozytywnie o szczepionce mówi 56% badanych, z czego zdecydowanie zaszczepiłoby się 18% osób, a raczej tak 37%. Raczej nie 27% oraz zdecydowanie nie 18%. Gorzej od nas wypada tylko Rosja, a podobnie Węgry oraz Francja.

szczepionka covid_19 ipsos

Ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę. Szczepionka na COVID_19 nie będzie miała lekko

sczepionka covid_19

Ruchy obudzonych, Konfederancja, Edyta Górniak, Wiola Kołakowska, Ivan Komarenko, a w czasie kampanii prezydenckiej nawet Andrzej Duda. Antyszczepionkowe narracje w ostatnich miesiącach rosną w siłę. Bo jeśli szczepionka nas nie zabije, to od niej zachorujemy. A jeśli nie, to na pewno nas zniewoli. A nawet gdyby i to nie wyszło, no to na pewno szczepić nas będą przymusowo, a tajna policja sanitarna wyniesie nas w środku nocy z domu tylko po to, żeby zaaplikować szczepionkę. Takie narracje krążą po mediach społecznościowych od dłuższego czasu.

Czytaj też: Koronawirusa nie ma, szczepionki szkodzą, a 5G zabija, czyli celebryci w natarciu

Problem szkodliwych narracji zaczyna na szczęście zauważać coraz więcej osób. Skoro już nawet Wiadomości TVP otwarcie uderzają w posła Grzegorza Brauna i propagowane przez niego teorie o fałszywej pandemii to coś jest na rzeczy.

Czytaj też: Patreon blokuje zbiórki QAnon. Polskie serwisy nadal wspierają teorie spiskowe

Z jednej strony niechęć do szczepionki na COVID_19 może cieszyć. Nie zabraknie jej dla chętnych, Ale z drugiej szczepionka będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy faktycznie ludzie będą się na nią szczepić. W przeciwnym wypadku będzie bezużyteczna.

Czytaj też: Policja pacyfikowała antymaseczkowców. Ogromny chaos w stolicy