Reklama
aplikuj.pl

Powstała szczepionka na różne koronawirusy. Może zapobiec kolejnym pandemiom

covid-19

Szczepionka opracowana przez naukowców z Duke Human Vaccine Institute wykazała się wysoką skutecznością w ochronie małp i myszy przed zakażeniami różnymi koronawirusami. Sprawdzono na nich, m.in. SARS-CoV, SARS-CoV-2 jak i inne patogeny wykryte u nietoperzy, które w przyszłości mogłyby wywołać kolejne pandemie.

Preparat jest określany mianem pan-koronawirusowego i wyzwala produkcję neutralizujących przeciwciał za pośrednictwem nanocząsteczek. Te składają się z fragmentów koronawirusa używanych przez niego do wiązania się z enzymami występującymi w ludzkich organizmach. Biorąc pod uwagę fakt, że szczepionka okazała się skuteczna w przypadku naczelnych, to daje to optymistyczną perspektywę w przypadku ludzi, co potwierdza artykuł opublikowany na łamach Nature.

Czytaj też: Chińska szczepionka na COVID-19 zostanie dopuszczona do użytku przez WHO

Barton F. Haynes, dyrektor Duke Human Vaccine Institute, korzystając z pomocy współpracowników, skierował się w stronę poprzednich badań dotyczących SARS, czyli choroby układu oddechowego wywoływanej przez SARS-CoV-1. Naukowcy odnotowali, że osoba zakażona tym patogenem wytworzyła przeciwciała zdolne do neutralizacji innych koronawirusów, włącznie z SARS-CoV-2.

Szczepionka na różne koronawirusy mogłaby teoretycznie zapobiec kolejnym epidemiom i pandemiom

Koronawirusy należą do wymagających przeciwników, m.in. ze względu na wysokie tempo mutacji, których doświadczają. Mają jednak swoje słabe punkty, a jednym z nich jest białko kolczaste, z którego korzystają podczas wiązania się z ludzkimi komórkami. Jest to broń obosieczna, ponieważ to, co jest orężem SARS-CoV-2, pozostaje również jego „tylnym wejściem”. Autorzy nowego badania zidentyfikowali szczególne miejsce odpowiadające za wiązanie receptorów, które znajduje się w różnych szczepach SARS-CoV-2, jak i innych wirusach pochodzących od nietoperzy.

Mając tę wiedzę, naukowcy mogą sprawić, że powstanie szczepionka na różne koronawirusy. W czasie testów prowadzonych na małpach preparat blokował zakażenia SARS-CoV-2 ze skutecznością wynoszącą 100%. Co więcej, nowa szczepionka wywoływała znacznie wyższe stężenia przeciwciał aniżeli te, które spotyka się obecnie u zaszczepionych na COVID-19, bądź ludzi, którzy przeszli już tę chorobę.

Czytaj też: Pochodzenie SARS-CoV-2 prowadzi do nietoperzy? Nowe ustalenia badaczy

Innymi słowy, nowa szczepionka cechuje się efektywnością w starciu z SARS-CoV; pierwotnym szczepem SARS-CoV-2; mutacjami SARS-CoV-2 oraz kilkoma innymi patogenami o odzwierzęcym pochodzeniu. Jako że wiele epidemii pandemii rozpoczęło się od przejścia wirusa z dzikiego zwierzęcia na człowieka, to taka uniwersalna szczepionka na różne koronawirusy mogłaby rozwiązać na zawsze ten problem.