WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Ta firma opanowała sztukę oszczędzania miejsca do perfekcji

Architektoniczna firma Sim-Plex z siedzibą w Hongkongu ma na koncie coś tak wyjątkowego, jak apartament Smart Zendo. Dom zmieszczony na 45 metrach kwadratowych.

Warunki mieszkaniowe w Hongkongu są okropne dla przeciętnych ludzi, którzy często muszą zadowolić się kilkoma metrami kwadratowymi swoich „czterech ścian”. Nic więc dziwnego, że to stamtąd wywodzi się firma odpowiadająca za Smart Zendo, dom, który jest wypełniony inteligentną technologią i równie inteligentnie przemyślanym sztuczkom w imię oszczędzania miejsca. Jak opisuje Sim-Plex:

Duch Zen jest dążeniem do harmonii. Smart Zendo opiera się na duchowych szczegółach Zen, starając się połączyć naturalną scenerię i emocje związane z pobytem domowym, tradycyjną estetyką Feng Shui i inteligentną technologią. Inteligentne domy są popularne w Hongkongu w ostatnich latach, ale ogólnie zostały ukształtowane w futurystyczną formę.

Integrując koncepcje inteligentnego życia z domem, architekci zaprojektowali salon nad podwyższoną drewnianą platformą. Unikalna platforma modułowa ma różne sekcje, dzięki czemu część dzienną można łatwo przekształcić w jadalnię, pokój zabaw, kino domowe lub sypialnię.

Z platformy wyskakuje ukryty centralny stół jadalny, a krzesła nie są w ogóle potrzebne, ponieważ otaczająca platforma doskonale sprawdza się jako miejsce do siedzenia dla maksymalnie czterech osób dorosłych. Inne sekcje platformy kryją mnóstwo miejsca do przechowywania masy rzeczy, a iluzję większej przestrzeni zapewnia ogromne wręcz okno, które rozciąga się od podłogi do sufitu oraz zintegrowana ściana z forniru klonowego z dodatkowymi półkami i schowkami.

Smart Zendo, projekt Smart Zendo, oszczędzanie miejsca, dom w mieszkaniu

Obok wielofunkcyjnego salonu znajduje się nowoczesna kuchnia z blatami z kamienia kwarcowego, dodatkowymi siedziskami do codziennych posiłków i telewizorem na ścianie. W kuchni znajduje się także duża przestrzeń z szafkami, wykorzystująca pełną wysokość ścian. Salon można oddzielić od kuchni za pomocą lekkich przesuwnych drzwi składanych. Ściana oddzielająca jest ukryta w ścianie działowej i pozwala salonowi przekształcić się w sypialnię dla gości.

Dom jest również wyposażony w kilka inteligentnych technologii i funkcje zdalnego sterowania, w tym gadżety aktywowane głosem, automatyczne żaluzje, automatycznie podnoszony stół jadalny, oświetlenie i klimatyzację, ukryty ekran projekcyjny, czy elektroniczne zamki do drzwi. Projekt uzupełnia główna sypialnia z dużą wbudowaną szafą i ukrytą toaletką, druga sypialnia jednoosobowa z wbudowanym biurkiem oraz oczywiście łazienka z marmurowymi kafelkami i wodoodporną szafką z melaminy.

ŹRÓDŁO: New Atlas