Reklama
aplikuj.pl

Sztuczny liść wychwytuje dwutlenek węgla z powietrza

Rośliny to swego rodzaju elektrownie, zamieniające światło słoneczne, wodę i dwutlenek węgla na energię. W ciągu ostatnich kilku lat ludzie próbowali naśladować je tworząc sztuczne liście, ale nigdy nie byli w stanie uzyskać tego samego efektu. Teraz naukowcy z University of Illinois zaprojektowali nową wersję, która może wysysać dwutlenek węgla z powietrza, by stworzyć tlen i syntetyczne paliwa.

Jeden z pierwszych sztucznych liści powstał na Harvardzie w 2011 roku i wykorzystywał światło słoneczne, by podzielić wodę na możliwy wodór i tlen. Obecnie najbardziej obiecujące sztuczne liście dobrze radzą sobie z pochłanianiem dwutlenku węgla, ale tylko w warunkach laboratoryjnych.

Czytaj też: Zmodyfikowana fotosynteza zwiększyła plony roślin o 40%

Naukowcy z UIC twierdzą, że ich nowy sztuczny liść sprawdza się również w życiu codziennym. Zasada działania jest prosta: jednostka do fotosyntezy, owinięta w przezroczystą kapsułę. Ta zewnętrzna warstwa jest półprzepuszczalną membraną wykonaną z żywicy amonowej i jest wypełniona wodą. Kiedy promienie słoneczne uderzają w urządzenie, woda powoli wyparowuje przez pory. W jej miejsce dwutlenek węgla jest selektywnie zasysany z zewnątrz. Potem gaz ten przekształca się w tlenek węgla dzięki jednostce fotosyntezy wewnątrz. Tlenek węgla można wychwycić i wykorzystać do wielu celów, takich jak wytwarzanie syntetycznych paliw. Tlen jest również produktem ubocznym, który można również gromadzić lub po prostu wypuszczać z powrotem na zewnątrz, tak jak robiłaby to naturalna roślina.

Naukowcy twierdzą, że ich projekt będzie do 10 razy bardziej wydajny niż naturalny liść. Zespół obliczył, że w ciągu jednego dnia 360 takich liści – każdy o długości 170 cm i szerokości 20 cm – może wytworzyć pół tony tlenku węgla i wydobywać 10 procent dwutlenku węgla z powietrza w odległości ok. 100 m od instalacji.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Sztuczna fotosynteza pomoże zmienić CO2 w plastik