Reklama
aplikuj.pl

Nieaktywny szyb naftowy w roli magazynu ciepła. Co tym razem wymyślili naukowcy?

Widziałem już pomysły na wykorzystywanie opuszczonych kopalni w roli imponujących akumulatorów, ale jeszcze nigdy nie słyszałem o pomyśle wykorzystania opuszczonych szybów naftowych i gazowych do magazynowania ciepła. To właśnie zaproponował zespół naukowców z m.in. University of Illinois at Urbana-Champaign.

Szyb naftowy w roli magazynu ciepła

Specjaliści doczekali się publikacji swoich odkryć i założeń w magazynie Renewable Energy. W niej możemy przeczytać, że to pierwsze badania terenowe systemu magazynowania energii geotermalnej w Illinois Basen, a więc strukturze geologicznej znajdującej się głęboko pod powierzchnią ziemi. Wedle naukowców to „zagłębie niskotemperaturowe”, co oznacza, że nie wytwarza naturalnie energii geotermalnej, która mogłaby być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej.

Czytaj też: Tymi butami nawieziesz swoje rośliny. To pierwsze na świecie kompostowalne obuwie

Okazało się jednak, że do tematu można podejść inaczej, bo formacje w głębszych warstwach podpowierzchniowych mają właściwości termiczne i hydrauliczne potrzebne do utworzenia sztucznego zbiornika geotermalnego. Wszystko przez to, że „podpowierzchniowa formacja skalna idealna do wydobycia ropy i gazu, czyni ją również idealną do przechowywania energii geotermalnej”. Stąd pomysł wykorzystania nieaktywnych już odwiertów w takich miejscach w roli magazynów ciepła.

Sens tego pomysłu udowodniono na podstawie eksperymentu, w którym naukowcy wprowadzili wstępnie podgrzany płyn do piaskowca Cypress, a więc porowatej jednostki skalnej znajdującej się około 900 metrów pod powierzchnią ziemi. Następnie zamknęli odwiert i monitorowali zmiany warunków wewnątrz, udowadniając, że „proces może utrzymać wydajność przechowywania termicznego na poziomie 82%”. To z kolei jest równoznaczne ze średnim całkowitym kosztem netto wytwarzania energii elektrycznej w wysokości 0,138 dolarów za kilowatogodzinę, co czyni proponowany system ekonomicznie opłacalnym i zyskownym.