WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta aplikacja zdiagnozuje chorobę dziecka na podstawie kaszlu

Jeśli dziecko cierpi na uczporczywy kaszel to należy zbadać jego przyczynę. Najlepszym sposobem jest zabranie go do lekarza, jednakże nowa aplikacja pomoże we wczesnej diagnozie.

Naukowcy z Uniwersytetu Queensland zebrali nagrania z kaszlem od 1437 dzieci, które zostały hospitalizowane. Miały one od 29 dni do 12 lat i lekarze postawili diagnozę dotyczącą choroby układu oddechowego.

Czytaj też: Zmiana białka chroniącego przed promieniowaniem pomoże chorym na raka

852 nagrania zostały wykorzystane do wyszkolenia aplikacji oparte o uczenie maszynowe a 585 nagrań wykorzystano do sprawdzenia skuteczności. Zbadana dokładność wynosiła od 81% do 97%.

Naukowcy pracują teraz nad dopracowaniem aplikacji. Mają oni nadzieję, że appka przyda się w momencie znajdowania się w odległych obszarach, gdzie dostęp do placówek medycznych jest mocno ograniczony. Może ona zostać wykorzystana także jako dodatkowy system diagnostyczny, który wspomoże lekarza.

Aplikacja jest kolejną, która ma pokazać użyteczność smartfona w diagnostyce. Jak tak dalej pójdzie to za kilkanaście lat będzie mnóśtwo appek pozwalających na szybkie diagnozowanie różnych chorób. Powinno to odciążyć lekarzy od przypadków, które nie wymagają wizyty w szpitalu czy przychodni.

Czytaj też: Dlaczego ludzie brali jod po katastrofie w Czarnobylu?

Źródło: Newatlas