Jeśli dziecko cierpi na uczporczywy kaszel to należy zbadać jego przyczynę. Najlepszym sposobem jest zabranie go do lekarza, jednakże nowa aplikacja pomoże we wczesnej diagnozie.

Naukowcy z Uniwersytetu Queensland zebrali nagrania z kaszlem od 1437 dzieci, które zostały hospitalizowane. Miały one od 29 dni do 12 lat i lekarze postawili diagnozę dotyczącą choroby układu oddechowego.

Czytaj też: Zmiana białka chroniącego przed promieniowaniem pomoże chorym na raka

852 nagrania zostały wykorzystane do wyszkolenia aplikacji oparte o uczenie maszynowe a 585 nagrań wykorzystano do sprawdzenia skuteczności. Zbadana dokładność wynosiła od 81% do 97%.

Naukowcy pracują teraz nad dopracowaniem aplikacji. Mają oni nadzieję, że appka przyda się w momencie znajdowania się w odległych obszarach, gdzie dostęp do placówek medycznych jest mocno ograniczony. Może ona zostać wykorzystana także jako dodatkowy system diagnostyczny, który wspomoże lekarza.

Aplikacja jest kolejną, która ma pokazać użyteczność smartfona w diagnostyce. Jak tak dalej pójdzie to za kilkanaście lat będzie mnóśtwo appek pozwalających na szybkie diagnozowanie różnych chorób. Powinno to odciążyć lekarzy od przypadków, które nie wymagają wizyty w szpitalu czy przychodni.

Czytaj też: Dlaczego ludzie brali jod po katastrofie w Czarnobylu?

Źródło: Newatlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej