WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta czarna dziura spożywa trzy posiłki dziennie

Astronomowie znaleźli czarną dziurę, która wydaje się żywić w sposób zalecany przez wielu dietetyków. Pochłania bowiem materiał w regularnych odstępach czasu, co dziewięć godzin. 

Naukowcy odkryli czarną dziurę w galaktyce o nazwie GSN 069 i zauważyli, że emituje ona impulsy promieni X, które powtarzają się, tworząc regularny wzór. Błyski promieni rentgenowskich wskazują, że czarna dziura zużywa pył i gaz z pobliskich gwiazd, pobierając go średnio trzy razy dziennie.

Czytaj też: Czarna dziura potwierdza teorię Einstein

W okresach konsumpcji ilość promieni rentgenowskich emitowanych przez czarną dziurę wzrasta 20-krotnie, a temperatura gazu wpadającego do czarnej dziury zauważalnie rośnie. Te skoki pozwoliły astronomom obserwować regularne “spożywanie posiłków” przez czarną dziurę. Łącząc dane z dwóch obserwatoriów rentgenowskich, astronomowie byli w stanie śledzić te eksplozje przez co najmniej 54 dni.

Badacze nie są jeszcze pewni, co dokładnie tworzy ten wzorzec. Możliwe, że energia gromadzi się w materii wokół czarnej dziury, aż osiągnie punkt niestabilności i wpadnie do środka. Ten schemat gromadzenia się i pochłaniania może wyjaśniać regularność sygnałów. Inna teoria zakłada, że istnieje inne ciało krążące wokół czarnej dziury, (np. pozostałość gwiazdy) które wchodzi w interakcję z dyskiem materii.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Czarna dziura w centrum naszej galaktyki pochłania coraz więcej materii