Reklama
aplikuj.pl

Ta hydrofobowa powierzchnia pozwoli wytwarzać elektryczność z fal oceanu

Naukowcy z University of California stworzyli wodoodporną powierzchnię. Taka powłoka odpycha od siebie cząsteczki wody, dzięki czemu można by ją wykorzystać do produkcji energii elektrycznej z fal powstających na oceanach. 

Napięcie elektryczne jest generowane przez jony, czyli atomy zawierające ładunek elektryczny, które poruszają się po naładowanej powierzchni. Jony przemieszczają się szybko i właśnie wtedy wytwarzają napięcie. Gdyby je przyspieszyć, tym większe napięcie powstanie.

Powierzchnia stworzona przez  profesora Prab Bandaru oraz Bei Fan jest niezwykle hydrofobowa. Nawet jony wody nie mogą się przez nią przecisnąć. Składa się ona z krzemowego podłoża zwanego płytką krzemową. Autorzy pomysłu najpierw utworzyli drobne wypukłości w tym materiale a następnie wypełnili je smarem. Bandaru uważa, że zmniejszone tarcie powierzchni, a także wynikające z niej interakcje elektryczne pomagają uzyskać znacznie wyższe napięcie elektryczne niż normalnie.

I choć obecnie pomysł znajduje się w fazie badań, to zdecydowanie ma on potencjał. Taką powierzchnię można by wykorzystać w zakładach odsalania. Oceaniczna woda jest bowiem bardzo powszechna, a fale poruszające się po jej powierzchni to potencjalne źródło energii elektrycznej. Pokrywa ona 70% naszej planety, dlatego z zastosowaniem hydrofobowej powierzchni ludzkość mogłaby uzyskać kolejne źródło ekologicznej energii.

[Źródło: popularmechanics.com]