WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta inteligentna powłoka odpycha prawie wszystkie rzeczy

Już wcześniej widzieliśmy substancje, które mogą odepchnąć praktycznie wszystko. Mogą one być używane np. do utrzymywania skrzydeł samolotu bez lodu, ale co jeśli chcesz odepchnąć wszystko, oprócz jednej rzeczy?

Na to pytanie odpowiedź stworzył zespół naukowców z Uniwersytetu McMaster. Zbudowali oni powłokę, która jest w stanie zaabsorbować pojedynczą substancję, a całą resztę odrzucić. W jej skład wchodzi smar zatwierdzony przez FDA, do którego przyłączane są pewne molekuły biologiczne wiążące się z daną substancją. Dzięki temu możliwe jest opisanie działanie powłoki, która swoją drogą jest cieńsza od ludzkiego włosa.

Gdzie coś takiego może znaleźć zastosowanie? Choćby w implantach medycznych, gdzie powłoka obniżyłaby tworzenie się skrzepów czy ryzyko infekcji. Przy takim zastosowaniu mogłaby ona odpychać komórki krwi i bakterie, ale jednocześnie przylegać do mięśni czy komórek kostnych. Powłoka może także uprościć testowanie płynów ustrojowych – wchłaniała by wtedy tylko dane wirusy, bakterie czy komórki.

Czytaj też: Koktajl leków może przedłużyć życie

Źródło: https://newatlas.com