Reklama
aplikuj.pl

Ta metoda zapewni tańszą produkcję energii z wody

Samochody napędzane wodorem mogą wkrótce stać się czymś więcej niż tylko internetowymi doniesieniami. Zespół naukowców zademonstrował bowiem znacznie tańszy i zrównoważony sposób tworzenia paliwa wodorowego potrzebnego do zasilania aut.

Autorzy projektu wykazali, że wychwytywanie wodoru poprzez rozdzielenie go od tlenu w wodzie może być osiągnięte przy użyciu tanich metali, takich jak żelazo i nikiel pełniących role katalizatorów. Przyspieszają one całą reakcję chemiczną, jednocześnie pobierając mniej energii. Żelazo i nikiel, które powszechnie występują na Ziemi, zastąpiłyby metale szlachetne, takie jak ruten, platyna i iryd.

Jeden z członków zespołu badawczego, Chuan Zhao stwierdził, że w procesie rozdzielania wody, dwie elektrody nakładają ładunek elektryczny na wodę, co umożliwia oddzielenie wodoru od tlenu i wykorzystanie go jako energii w ogniwie paliwowym. Wodór może być oddzielony od tlenu i wychwytywany jako paliwo, podczas gdy sam tlen można uwalniać w formie odpadu przyjaznego dla środowiska.

Dodatkową korzyścią jest to, że nowa elektroda niklowo-żelazowa może katalizować zarówno wytwarzanie wodoru, jak i tlenu. Oznacza to obniżenie kosztów produkcji samej energii, ale także katalizatorów. Dla porównania, żelazo i nikiel kosztują ok. 19,65$ za kilogram. Natomiast ruten, platyna i iryd są wyceniane kolejno na 11,77$, 42,13$ i 69,58$ ZA GRAM.