Reklama
aplikuj.pl

Ta niezwykła mgławica ma 100 lat świetlnych szerokości oraz wygląd mewy

Udostępniony niedawno obraz przedstawia Mgławicę Mewy, której nazwa wiąże się z kształtem przypominającym ptaka. Znajduje się ona w odległości 3700 lat świetlnych od Ziemi, w odległym ramieniu Drogi Mlecznej. Leży między konstelacjami Jednorożca oraz Małego Psa. Mgławica jest masywna, rozciąga się na szerokości 100 lat świetlnych i została uchwycona dzięki teleskopowi VLT. 

Mewa jest rodzajem mgławicy zwanej mgławicą emisyjną, co oznacza, że ​​składa się z zjonizowanych gazów, które znajdują się w takim stanie na skutek światła emitowanego przez pobliską gwiazdę. Na powyższym zdjęciu widać nowo narodzone gwiazdy, które emitują niezwykle jasne światło.

Czytaj też: Mgławica Laguna robi niesamowite wrażenie

Owe obiekty emitują promieniowanie, które jonizuje pył i sprawia, że ​​świeci, nadając mgławicy niesamowite kolory. To samo promieniowanie powoduje, że chmury kształtują się w określony sposób, a pył jest wpychany i przyjmuje wyszukane kształty. Właśnie ze względu na jej kształt naukowcy uważają, że opisywana mgławica składa się z wielu różnych chmur, które stworzyły strukturę podobną do ptaka.

Mgławica jest zbudowana z trzech pierwotnych chmur gazu, w tym Sharpless 2-296, które tworzą „skrzydła” mewy. Istnieje również Sharpless 2-292, mniejsza chmura pod skrzydłami, która tworzy „głowę”. Innym elementem jest Sharpless 2-297, niewielki węzeł, który pojawia się nad „skrzydłami”.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: ESO]

Czytaj też: Mgławica Południowy Krab widoczna na nowych zdjęciach