WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Mgławica Południowy Krab widoczna na nowych zdjęciach

Mgławica Południowy Krab widoczna na nowych zdjęciach

Dwadzieścia lat temu Kosmiczny Teleskop Hubble’a pozwolił odkryć gigantycznego kraba na niebie. Teraz, tuż przed swoimi 29 urodzinami (Hubble został wystrzelony w kosmos 24 kwietnia 1990 r.), teleskop ponownie skupił swój wzrok na Mgławicy Południowy Krab. 

Każdego roku Hubble spędza niewielką część swojego czasu na wykonanie swojego urodzinowego zdjęcia. Decyzja o uchwyceniu Mgławicy Krab Południowy w ramach tegorocznych urodzin przypomina pierwsze spotkanie Hubble’a z tym obiektem w 1998 roku. Mgławica Południowy Krab znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura, około 7000 lat świetlnych od Ziemi. To, co wygląda jak nogi i szczypce kosmicznego kraba, jest w rzeczywistości pęcherzykami gazu i pyłu wyrzuconymi przez parę gwiazd w centrum mgławicy.

Czytaj też: Nowy teleskop NASA błyskawicznie namierzył planetę podobną do Ziemi

Według ESA ten duet gwiazd współistnieje w związku, w którym umierający czerwony olbrzym zasila gazem i pyłem białego karła poprzez przyciąganie grawitacyjne. Po gromadzeniu się przez tysiące lat cały ten kosmiczny materiał może wywołać erupcję na rozgrzanej powierzchni białego karła, wysyłając materię rozpraszającą się w przestrzeni w gigantycznych bąbelkach. Astronomowie uważają, że zdarzyło się to dwukrotnie w stosunkowo niedawnej przeszłości, powodując powstanie rozprysków świecącej materii widocznych na obrazach mgławicy.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Na zdjęciu z teleskopu Hubble’a widać 200 miliardów gwiazd