WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta pirania zamieszkiwała morza i oceany ponad 150 milionów lat temu

Era dinozaurów obfitowała w duże i krwiożercze zwierzęta. Jednym z takich z pewnością była istota podobna do piranii, której skamieniałości znaleziono na terenie Niemiec. W tym samym regionie naukowcy odkryli kiedyś pozostałości Archeopteryksa, powszechnie uważanego za pierwszego ptaka. 

Obszar, który zamieszkiwała wspomniana pirania to płytkie, tropikalne morze, gęsto usiane niewielkimi wysepkami. Na tych połaciach terenu znajdowała się roślinność oraz różnorakie zwierzęta – jaszczurki, owady, małe dinozaury czy opisane już archeopteryksy. Z kolei w wodzie egzystowały koralowce, bezkręgowce, gady morskie oraz ryby.

Proces wyizolowania skamieliny nie był łatwy ze względu na jej długość, która wynosi ok. 7 centymetrów. Po wyjęciu jej za skalistego podłoża naukowcy odkryli, iż zwierzę posiadało długie, szpiczaste zęby zarówno na dolnej jak i górnej szczęce. Ich kształt oraz rozmiar sugerują, że ryba była drapieżnikiem i funkcjonowała podobnie do współczesnych piranii. Z tego powodu naukowcy nazwali  ją Piranhamesodon pinnatomus.

Piranhamesodon należy do grupy ryb o nazwie Piknodontids. Zwykle tego typu organizmy żywiły się niewielkimi żyjątkami, np. ślimakami morskimi bądź jeżowcami. W tym przypadku jednak zęby przypominające sztylety świadczą o znacznie bardziej krwiożerczych zapędach Piranhamesodon pinnatomus. Jednocześnie wskazuje na ewolucję tych ryb, które z upływem czasu wykształciły niezwykle ostre i niebezpieczne zęby.

[Źródło: livescience.com; grafika: Jura Museum, M. Ebert, T. Nohl]

Czytaj też: Nowo odkryty dinozaur zmienia wszystko, co do tej pory wiedzieliśmy o jego gatunku