Precyzję naszych ruchów z przedmiotami trzecimi możemy zawdzięczać zwłaszcza jednemu – dotykowi, a dokładnie bodźcom, które dostajemy np. przy trzymaniu dłoni na myszce lub smartfona. Stąd też zamieszanie co do implementacji tego systemu w robotach, więc nic dziwnego, że na zeszłotygodniowych targach Amazon re:MARS Tech Showcase był jedną z głównych atrakcji. 

Czytaj też: Ikea idzie w gaming i to nie w amatorskim stylu

System będący owocem współpracy trzech firm, został zaprezentowany na podstawie dwóch robotycznych ramion Dexterous Hands. Te mogą pochwalić się obecnością 129 zintegrowanych czujników, śledzących ich położenie, siłę i ciśnienie oraz możliwością wykonania do 24 ruchów i manipulowania przedmiotami do 5 kg.

W tym szczególnym pokazie same dłonie zostały dodatkowo wyposażone w czujniki dotykowe BioTac od SynTouch. Każdy czujnik zawiera miękką, elastyczną skórę z grzbietami przypominającymi odcisk palca. Gdy skóra porusza się po powierzchniach, wibracje wytwarzane przez grzbiety rezonują przez ciecz i są wykrywane przez wbudowany hydrofon. Dzięki temu czujnik rozpoznaje tekstury, a nawet wykrywa różne temperatury. Sprawdzeniem tego zajął się m.in. Jeff Bezos za pomocą pary dotykowych rękawic wyprodukowanych przez HaptX. Wykorzystując technologię śledzenia ruchu, rękawica jest w stanie wykryć ruchy dłoni i palców użytkownika, a ponadto wykorzystuje 130 mikroprzepływowych czujników dotykowych, aby zapewnić poczucie dotyku poprzez selektywne dociskanie skóry.

I tak trzy produkty zostały połączone w ramach projektu finansowanego przez japońskie linie lotnicze All Nippon Airways, a wspomniana impreza w Las Vegas była pierwszą publiczną demonstracją tego systemu.

Czytaj też: Rosyjski autonomiczny dron bojowy Hunter zacznie latać tego lata

Źródło: New Atlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej