Astronomowie zaobserwowali niezwykle interesującą egzoplanetę, której orbita przypominą mieszaninę orbity Wenus oraz Ziemi. Badania na ten temat zostały opublikowane na łamach The Astronomical Journal.
Wspomniany obiekt ma masę ok. 4-krotnie większą od masy naszej planety. Krąży wokół gwiazdy, która może być brązowym karłem. Zaobserwowana dzięki mikrosoczewkowaniu grawitacyjnemu planeta wykonuje pełny obrót wokół swojego „gospodarza” znacznie wolniej niż Ziemia, bowiem rok trwa tam 617 dni.
Mikrosoczewkowanie grawitacyjne polega na tym, że masywne obiekty wpływają na przestrzeń wokół nich. Mogą one zakrzywiać światło emitowano przez cel obserwacji, co pozwala wykryć ich obecność. Jest to bardzo rzadkie zjawisko, bowiem podlega mu tylko jedna na milion gwiazd.
Czytaj też: W atmosferze tej egzoplanety metale mają formę gazów. Gdzie się znajduje?
Dzięki przeprowadzonym badaniom, naukowcy byli w stanie stwierdzić, że planeta krąży wokół gwiazdy o masie wynoszącej 1/10 masy Słońca. Dodajmy do tego fakt, że masa samej planety jest 4-krotnie większa od ziemskiej i uzyskamy klasyczny przykład tzw. Superziemi. Te są dość rzadkie, szczególnie, że w tym przypadku chodzi o obiekt, którego orbita plasuje się pomiędzy orbitą drugiej i trzeciej planety Układu Słonecznego.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News