Reklama
aplikuj.pl

Ta woda morska ma 20 000 lat i pozostała nietknięta od ostatniej epoki lodowcowej

Dwadzieścia tysięcy lat temu klimat panujący na Ziemi był znacznie chłodniejszy. Był to koniec epoki lodowcowej trwającej 100 000 lat – zwanej także Ostatnim Lodowcowym Maksimum. Ogromne połacie lodu pokrywały znaczną część Ameryki Północnej, Europy Północnej i Azji. Naukowcy natrafili niedawno na próbkę 20 000-letniej wody morskiej pochodzącą z Oceanu Indyjskiego. Znalezisko to stanowi pierwszą bezpośrednią pozostałość oceanu, jaka pojawiła się podczas ostatniej epoki lodowcowej na Ziemi.

Czytaj też: Najszybciej topniejący lodowiec Grenlandii… tak naprawdę się powiększył

Naukowcy odkryli próbkę podczas wiercenia próbek osadów z podwodnych złóż wapienia, które tworzą archipelag Malediwów w Azji Południowej. Po wciągnięciu każdego rdzenia na statek badawczy, zespół podzielił skałę i włożył kawałki do prasy hydraulicznej, która wycisnęła resztki wilgoci z porów. Kiedy badacze przeanalizowali skład tych świeżo sprasowanych próbek wody na pokładzie ich statku, byli zaskoczeni, że woda jest wyjątkowo słona – o wiele bardziej słona niż obecnie Ocean Indyjski. Zrobili więcej testów na lądzie, aby przyjrzeć się specyficznym składnikom, z których składa się woda, a wszystkie wyniki wydawały się nie pasować do współczesnego oceanu.

Wszystko w tych próbkach wody wskazywało, że pochodziły one z czasów, gdy ocean był znacznie bardziej słony, chłodniejszy i zawierał więcej chloru – dokładnie tak, jak mogło być podczas Ostatniego Lodowcowego Maksimum.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Lodowiec na Alasce zastępowany jest przez ogromne jezioro