Reklama
aplikuj.pl

Tajemnicze dzbany z Indii. W jakim celu je stosowano?

W indyjskim stanie Assam archeolodzy natrafili na łącznie 65 dzbanów wykonanych z piaskowca. Za ich powstanie odpowiadają prawdopodobnie przedstawiciele tajemniczego ludu.

Obiekty te różnią się między sobą rozmiarami i kształtami. Poza tym niektóre są częściowo bądź niemal całkowicie ukryte pod ziemią. Nie jest jasne, w jakich okolicznościach powstały ani jakie było ich przeznaczenie. Prawdopodobne wydaje się natomiast to, że były wykorzystywane znacznie powszechniej niż zakładano.

Czytaj też: Chińczycy grzebali wojowników żywcem. Archeolodzy natrafili na niezwykły rytuał

Publikacja w tej sprawie jest dostępna na łamach Asian Archaeology i opisuje badania prowadzone przez Tiloka Thakurię z North Eastern Hill University. Warto mieć na uwadze, że pierwsze opisy wspomnianych dzbanów sięgają 1929 roku, kiedy to zostały one odnalezione przez Philipa Millsa i Johna Henry’ego Huttona. Brytyjczycy natrafili na sześć stanowisk, podczas gdy siódme odkryto dopiero w latach 2016-2017.

Dzbany jak do tej pory znajdowano na obszarze o powierzchni około 300 kilometrów kwadratowych

Dzięki Thakurii i jego współpracownikom udało się natomiast zidentyfikować kolejne, nieznane wcześniej pojemniki. Archeolodzy znaleźli cztery nowe stanowiska w wiosce Herakilo, gdzie zlokalizowano co najmniej 10 takich obiektów; 20 kolejnych odkryto w Thaimodholing oraz 35 w Lower Chaikam. Łączna liczba dzbanów wzrosła w efekcie do 797 znajdujących się na obszarze o powierzchni 300 kilometrów kwadratowych.

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli kamień z okresu Piktów. Zawiera abstrakcyjne symbole

Wspólnym elementem tych obiektów wydaje się ich orientacja. Wygląda bowiem na to, że ustawiano je na grzbietach górskich czy wzgórzach, z których był dostępny widok na niziny. Tajemniczy wydaje się też fakt, że jak na razie w pobliżu dzbanów nie udało się zlokalizować źródeł piaskowca, z którego zostały one wykonane. Jedna z teorii zakłada, iż ich istnienie jest powiązane z praktykami pogrzebowymi. Twórcami dzbanów mieliby być przedstawiciele ludu Naga, którzy wypełniali pojemniki skremowanymi szczątkami, paciorkami oraz wszelkiego rodzaju „amuletami”. Wydaje się bardzo prawdopodobne, iż dzbanów jest znacznie więcej i będą znajdowane w kolejnych latach.