Naukowcy przez długi czas zastanawiali się, co powoduje powstawanie charakterystycznych, ale jednocześnie zagadkowych pierścieni na syberyjskim jeziorze. Teraz prawdopodobnie rozwiązali zagadkę.
Aby doprowadzić do przełomu w tej sprawie, powołano międzynarodowy zespół. Badacze wybrali się w okolice, w których pojawiły się formacje (mające nawet 7 kilometrów średnicy) a następnie wykonali odwierty. W otworach umieszczono później czujniki.
Po raz pierwszy obecność pierścieni odnotowano w 1969 roku. Niektóre z nich znikają po kilku dniach, inne utrzymują się przez długie miesiące. Ich zachowanie jest nieprzewidywalne, podobnie jak pora roku, w czasie której się pojawią. Dzięki czytnikom naukowcy zamierzali raz na zawsze uporać się z rozwiązaniem tej zagadki.
Z odczytów wynika, że w miejscach, gdzie pojawiają się pierścienie, występują wiry zawierające cieplejszą wodę. Jej temperatura jest o ok 1-2 stopnie Celsjusza wyższa niż w innych obszarach jeziora. Co ciekawe, kształt tych wirów był typowy dla oceanów, a jednocześnie rzadko spotykany w przypadku jezior. Same pierścienie zabserowano do tej pory jedynie w przypadku Bajkału oraz dwóch innych zbiorników.