Reklama
aplikuj.pl

Czym są te tajemnicze struktury sprzed 80 milionów lat?

Naukowcy z University of Western Australia i University of Cambridge dokonali przypadkowego, choć niezwykle interesującego odkrycia w brytyjskich kolekcjach muzealnych.

Badacze znaleźli bowiem wydrążone struktury przypominające kształtem kulę. Znajdują się one w liczących ok. 80 mln lat skamielinach gatunków uważanych za związane z rozgwiazdami i jeżowcami. Dokładniej rzecz ujmując chodzi o przedstawicieli Uintacrinus socialis oraz Marsupites testudinarius.

Jedna z teorii zakłada, że struktury te mogły pełnić funkcję komory wypornościowej, umożliwiając ich posiadaczom unoszenie się w wodzie i zapewniając ochronę. Takowa była konieczna, ponieważ ówczesne oceany były znacznie bardziej niebezpieczne niż obecnie. Wiązało się to z faktem, że były płytsze i zamieszkiwane przez wiele drapieżników.

Czytaj też: Pod dnami oceanów może tętnić życie. W jakiej formie?

Co ciekawe, wspomniane struktury występują również w buckminsterfullerenie, czyli fulerenie węgla C60. Architekt Buckminster Fuller wykorzystał tego typu kształty do stworzenia wielu charakterystycznych budynków, m.in. projektu ogrodu botanicznego Eden Project.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News