WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Ten hiperdźwiękowy samolot skorzysta z podwózki rekordzisty

Świat oszalał na punkcie prędkości hiperdźwiękowych, co udzieliło się również firmie Stratolaunch, która pochwaliła się swoim samolotem Talon-A.

Jej plany dotyczą hipersonicznego samolotu, który ma zaoferować klientom sposób szybkiego testowania zaawansowanych technologii lotnictwa. Talon-A jest na tyle elastyczny pod kątem swoich możliwości, że można wyposażyć go w różne modyfikacje. Ponadto jest w pełni wielokrotnego użytku i nic w tym tak naprawdę dziwnego, jako że został zaprojektowany w celu umożliwienia szybkiego, powtarzalnego testowania hipersonicznych technologii lotu.

Talon-A mierzy 8,5 metra długości, a jego rozpiętość skrzydeł sięga 3,4 metra przy 2722 kilogramowej wadze. Firma Stratolaunch twierdzi, że to cacko będzie w stanie samodzielnie wystartować z konwencjonalnego pasa startowego, osiągając prędkość Mach 6 (2058 m/s). Odbędzie przy tym długie loty, a następnie samodzielnie wyląduje na pasie startowym.

To jednak nie koniec jego możliwości, bo Talon-A może zostać wzniesiony w powietrze na pokładzie samolotu transportowego Stratolaunch (to ten największy samolot na świecie), który uwolniłby go na wysokości przelotowej 10000 metrów (via New Atlas).

Czytaj też: Broń antysatelitarna staje się kolejnym zagrożeniem

W powietrzu Talon-A może zbierać dane dotyczące wydajności aerodynamicznej, a jego układ instrumentów i czujników można dostosować w zależności od potrzeb klienta. Został również zaprojektowany do transportowania czegoś na pokładzie, co po locie z taką prędkością można przeanalizować.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News