Informacje zapisane w pierwiastkach ze wczesnego Wszechświata ujawniły najstarsze znane połączenie dwóch galaktyk, które miało miejsce mniej niż miliard lat po Wielkim Wybuchu.
Naukowcy niedawno wykorzystali dane z teleskopu ALMA w Chile, aby wyszukać emisje radiowe z odległej, ale bardzo jasnej galaktyki tworzącej gwiazdy znanej jako B14-65666, znajdującej się około 13 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Wcześniejsze obserwacje w widmie ultrafioletowym z użyciem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a sugerowały, że galaktyka zawierała dwa „skupiska” gwiazd.
Czytaj też: Teleskop zarejestrował dzieciństwo, dorosłość i starość gwiazd na jednym obrazie
Dzięki ALMA udało się zidentyfikować trzy charakterystyczne sygnatury w każdej z dwóch grup: te z węgla, tlenu i pyłu. Takie sygnały nigdy nie zostały znalezione w tak starej galaktyce. Różnice między nimi pokazały naukowcom, że podwójne gromady B14-65666 reprezentowały dwie galaktyki, które połączyły się, zanim Wszechświat osiągnął miliard lat.
Badacze zauważyli również, że wysokie temperatury pyłu i jasność B14-65666 prawdopodobnie wynikały z silnego promieniowania ultrafioletowego spowodowanego niezwykle aktywnym formowaniem się gwiazd. Galaktyka jest około 100 razy bardziej aktywna niż Droga Mleczna. Wygląda więc na to, że owa galaktyka powstała w wyniku zderzenia, co doprowadziło do swego rodzaju „wyżu demograficznego”.
[Źródło: livescience.com; grafika: ALMA]
Czytaj też: Zaobserwowano jak gwiazda wystrzeliwuje w kosmos plazmę