Na łamach czasopisma Current Biology pojawił się artykuł poświęcony tzw. rangeomorphom. Te dziwaczne organizmy od 541 do 571 mln lat temu tworzyły ogromne kolonie na dnach oceanów.
Naukowcy odkryli bowiem, że pomiędzy poszczególnymi okazami rozciągały się włókna, których nie zaobserwowano jak do tej pory u tak pradawnych organizmów. Wspomniane włókna miały od kilku centymetrów do nawet 4 metrów długości i łączyły między sobą rangeomorphy należące do siedmiu różnych gatunków.
Generalnie rzecz biorąć, uważa się ja za jedne z najwcześniejszych niemikroskopijnych zwierząt występujących na Ziemi. I choć rozmnażały się, to nie posiadały pysków ani organów rozrodczych. Wygląda na to, że owe organizmy ukrywały się na dnach oceanów i pobierały składniki odżywcze z wody. Co ciekawe, rangeomorphy nie poruszały się – miały jednak ze sobą kontakt. Łączące je włókna można bowiem określić mianem jednego z najstarszych portali społecznościowych w historii Ziemi.
Nie ma pewności co do przeznaczenia tych sieci – być może służyły one do rozmnażania, przekazywania składników odżywczych bądź nawet utrzymywania kolonii w jednym miejscu. Istnieje również szansa, że każda z tych opcji faktycznie miała miejsce.