Mogłoby się wydawać, że pająki znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego w świecie stawonogów, ale ich los czasem potrafi być okrutny. Padają bowiem ofiarami pasożytniczych os, które tworzą z nich żywe „zombie”.
Wiadomo, że samice tych os atakują i żądlą pająka, co tymczasowo go paraliżuje, dając osom czas na złożenie jaj. Kiedy larwa się wykluwa, przejmuje układ nerwowy pająka i zmusza go do zbudowania specjalnego rodzaju pajęczyny, która przypomina kokon. Larwa osy zawija się następnie w tę ochronną pajęczynę, aby przeistoczyć się w dorosłą formę – by potem zjeść samego pająka.
Niedawno naukowcy zwiększyli liczbę znanych gatunków, które praktykują to pasożytnicze zachowanie. Rodzaj Acrotaphus powiększył się obecnie o 15 nowych gatunków, dołączając do 11 już znanych. Wszystkie występują w tropikalnych Andach i nizinnych lasach deszczowych Amazonii.
W 2017 roku odkryto inny gatunek os, który składa jaja w gniazdach tzw. galasówkowatych. Pasożytnicze osy, gdy dochodzi do wyklucia, zjadają żywicieli. Istnieje również pasożytniczy grzyb, który zaraża zarodnikami mrówki z gatunku gmachówek, z czasem doprowadzając do ich śmierci.