Reklama
aplikuj.pl

Te skamieliny stanowią najstarszy dowód na występowanie zachowań rodzicielskich

Zespół kierowany przez Hillary Maddin odkrył najwcześniejsze skamieniałe dowody na opiekę rodzicielską. Skamieniałości wyprzedzają poprzedni najstarszy zapis tego typu zachowania o 40 milionów lat.

Zespół badawczy niedawno odkrył okaz varanopid synapsid na przylądku Breton Island w Nowej Szkocji. Częściowy zachowany szkielet posiada unikalną kombinację cech i reprezentuje nowy gatunek. Zachowane szczątki należały do młodego osobnika znajdującego się bardzo blisko większego przedstawiciela tego samego gatunku. Ich ustawienie przypomina pozycje przyjmowane przez rodziców oraz potomstwo.

Varanopid synapsid wyglądem przypomina jaszczurkę, ale ewolucyjnie daleko mu do tego zwierzęcia. Gdy przedstawiciele tego gatunku zaczęli składać jaja na lądzie, podzielili się na dwie odrębne gałęzie ewolucyjne, z których jedna prowadziła do gadów, ptaków i dinozaurów, a druga, obejmująca varanopid synapsic, wiązała się z ssakami.

Opieka rodzicielska jest strategią behawioralną, w której rodzice poświęcają własne środki, aby zwiększyć szanse przeżycia dla swojego potomstwa. Istnieje wiele różnych strategii z tym związanych, a długotrwała opieka po narodzinach jest jedną z najbardziej kosztownych dla rodziców. Jest ona szczególnie powszechna u ssaków, choć naukowcy nadal badają pochodzenie tego typu zachowań.