Ponad 4000 lat temu w Egipcie dziesiątki mężczyzn, którzy zmarli z powodu poważnych ran, zostało pogrzebanych i zmumifikowanych. Masowe pochówki były wyjątkowo rzadkie w starożytnym Egipcie – dlaczego więc wszystkie te mumie trafiły w to samo miejsce?

Archeolodzy odwiedzili tajemniczy Grobowiec Wojowników w Egipcie. Został on zapieczętowany po jego odkryciu w 1923 r. Po przeanalizowaniu znalezisk badacze ułożyli historię krwawego rozdziału w historii Egiptu u schyłku Starego Królestwa, około 2150 r. p.n.e.

Z dotychczasowych ustaleń wyłania się ponury obraz niepokojów społecznych, które wywołały krwawe starcia między regionalnymi gubernatorami około 4200 lat temu. Jedna z tych potyczek mogła zakończyć życie 60 mężczyzn, których ciała zostały zmumifikowane i pogrzebane.

Czytaj też: Znakomicie zachowane mumie odkryte w jednym z grobowców w Egipcie

Od wejścia do grobowca labirynt tuneli rozciąga się na około 60 metrów. Komnaty były wypełnione zmumifikowanymi częściami ciała i stosami bandaży, które kiedyś były owinięte wokół zwłok. Należące do mężczyzn czaszki zostały złamane lub przebite – prawdopodobnie w wyniku walki. Jedna z mumii miała nawet rękawicę ochronną na ramieniu, taką jak te noszone przez łuczników.

Wpływy faraona Pepi II osłabły pod koniec rządów, a lokalni gubernatorzy stawali się coraz bardziej potężni, Tego typu sytuacje mogły prowadzić do niepokojów społecznych, a jedną z konsekwencji mogły być krwawe walki. Do jednej z takowych prawdopodobnie doszło ponad 4000 lat temu.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Ta mumia jest o 1500 lat starsza niż pierwsi faraonowie

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej