WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Urządzenie pozwalające na lepsze zobrazowanie ciała pacjenta

Naukowcy z instytutu badawczego MIRA opracowali prototyp poręcznego urządzenia, które które łączy USG z fotoakustyką. Połączenie tych dwóch technik umożliwia między innymi ocenę stawów pacjentów. Urządzenie ma przydać się także w wykrywaniu raka skóry i obrazowaniu tętnic.

Echoskopia (USG) i fotoakustyka są komplementarnymi technikami obrazowania medycznego. Ta druga polega na wysyłaniu krótkich impulsów laserowych do ciała pacjenta. Gdy trafia ono na przykład w naczynie krwionośne to lokalnie zmienia się ciepło co powoduje wzrost ciśnienia, który może być mierzony. Echoskopia polega na wysyłaniu fal ultradźwiękowych do organizmu- różne tkanki w różny sposób z nimi oddziałują. USG dostarcza obrazy struktur a echoskopia dostarcza informacje funkcjonalne, jak na przykład o obecności krwi.

Połączenie tych dwóch technik pozwala tworzyć obrazy zawierające znacznie więcej informacji. System bada powierzchnię ciała, ale może wniknąć na głębokość do 15 mm. Naukowcy planują wykorzystać urządzenie do badania zapalenia stawów a także sprawdzą jego przydatność przy ocenie oparzeń i wykrywaniu raka skóry.

1-scientistsde[1]

Źródło: http://phys.org/, zdjęcia: University of Twente