Reklama
aplikuj.pl

Teleportacja kwantowa doczekała się przełomu. Dystans wyniósł wiele kilometrów

Naukowcy po raz pierwszy zademonstrowali teleportację kwantową, którą przeprowadzono na dystansie ponad 40 kilometrów. Nie dotyczyła ona jednak sporych obiektów, lecz tzw. kubitów.

Kwantowe systemy łączności są szybsze i bezpieczniejsze niż zwykłe sieci, ponieważ wykorzystują fotony, a nie kod, który może podlegać atakom hakerów.

Czytaj też: Teleportacja ludzi – czy kiedyś będzie możliwa?
Czytaj też: Pierwsza teleportacja danych pomiędzy układami komputerowymi
Czytaj też: Po raz pierwszy teleportowano trójwymiarowy stan kwantowy – jednostkę qutrit

W hipotetycznym internecie kwantowym informacje byłyby przechowywane w tzw. kubitach, będących kwantowymi odpowiednikami bitów komputerowych. Kiedy dochodzi do splątania, informacje mogą być przesyłane na duże odległości.

Teleportacja kwantowa może zrewolucjonizować przesyłanie informacji

Teleportacja kwantowa jest, innymi słowy, przenoszeniem stanów kwantowych z jednej lokalizacji do drugiej. Jest ona jednak bardzo wrażliwa na zakłócenia środowiskowe, dlatego potwierdzenie skuteczności i niezawodności tej technologii stanowi nie lada wyzwanie.

Czytaj też: Przesyłanie energii elektrycznej na odległość? Ta firma ma na to sposób
Czytaj też: Lasery w miejsce fali radiowych, czyli o przesyłaniu informacji w kosmosie
Czytaj też: Przesyłanie informacji przez czarne dziury posiada wiele ograniczeń

W tym przypadku naukowcy z NASA zbudowali układ pomiędzy dwoma laboratoriami oddalonymi o 44 kilometry. Składa się on z trzech węzłów, które oddziałują na siebie, wyzwalając sekwencję kubitów, które natychmiast przekazują sygnał z jednego miejsca do drugiego. Teleportacja jest błyskawiczna, a jej dokładność wynosi ponad 90%, co jest bardzo zadowalającym rezultatem.