Reklama
aplikuj.pl

Telewizja + Internet, czyli którą kablówkę wybrać?

Wybór dostawcy Internetu to jedna z podstawowych usług, którą wybieramy po przeprowadzeniu się do nowego domu lub mieszkania. A skoro Internet, to od razu telewizja, bo zazwyczaj nie jest to duży wydatek. Jaką ofertę wybrać? Oto porównanie wariantów dla oszczędnych oraz bardziej wymagających użytkowników.

Czym kierować się przy wyborze kablówki?

Zdaję sobie sprawę, że może to być pytanie lekko nie na miejscu. Często o wyborze decyduje nie tylko co sama oferta, ale sama dostępność operatorów w danej lokalizacji. Przyjmijmy jednak, że mamy komfort zamieszkania w miejscu, w którym nie stanowi to żadnego problemu. Co dzisiaj staje się już coraz powszechniejsze.

Głównymi kryteriami wyboru z pewnością są trzy czynniki – prędkość Internetu, liczba dostępnych kanałów telewizyjnych oraz cena. Dodatki są istotne, ale dzisiejsze oferty są na tyle do siebie zbliżone, że możliwość dokupienia dostępu do serwisów VOD takich jak HBO GO, czy Netflix są w zasadzie standardem, więc nie będą one w tym przypadku decydującym czynnikiem.

Czytaj też: Środki w numerach na kartę Play przestaną przepadać. Wiemy kiedy to nastąpi

Kryteria porównania ofert Internetu i telewizji kablowej

Porównanie obejmuje największych operatorów, którzy oferują ogólnopolski zasięg swoich usług – Netia, Orange, UPC oraz Vectra. Z każdej z ofert wybraliśmy wariant tańszy – z Internetem o prędkości 300 Mb/s i pakietem telewizji oraz Internetem o prędkości 1 Gb/s i bogatszym pakietem telewizji. Wyjątkiem jest tutaj Vectra, która nie oferuje Internetu z Internetem 1 Gb/s. Dołączenie do zestawienia najszybszej oferty Vectry – 600 Mb/s, byłoby krzywdzące dla pozostałych operatorów, bo zwyczajnie jest ona wyraźnie tańsza.

Czytaj też: Netia Automation. Brzmi jak film Sci-Fi, a to tylko cyfrowy asystent do firmy

Wyliczona łączna cena usługi na przestrzeni trwania 24-miesięcznej umowy obejmuje aktualne promocje, które w przypadku ofert kablówek są praktycznie stałe i rzadko się zmieniają. Jeśli już to na lepsze. Aktualne promocje to:

  • Netia – 1 miesiąc za 0 zł,
  • Orange – aktualnie brak promocji.
  • UPC – brak promocji
  • Vectra – pierwszy miesiąc za 2 zł.

Łączna cena uwzględnia też usługę Multiroom. Zakładamy, że coraz rzadziej osoby decydujące się na Internet z telewizją będą ją oglądać wyłącznie na jednym telewizorze. Ceny łączne oraz miesięczne został zaokrąglone do pełnych złotówek.

Warto też dodać, że UPC oferuje umowę 12-miesięczną lub bezterminową, więc wyliczenia został rozszerzone na okres 24 miesięcy.

Czytaj też: Uważajcie na fałszywe SMS-y od Inspekcji Sanitarnej

Którą kablówkę wybrać?

Zacznijmy od porównania ofert z Internetem 300 Mb/s.

Oferta Netii nie ma w standardzie pakietu kanałów dla dzieci, dlatego też dla wyrównania szans doliczony został pakiet kanałów dla dzieci za 10 zł miesięcznie.

A teraz wariant 1 Gb/s.

Z zestawienia wynika, że na chwilę obecną zdecydowanie najlepszą ofertą kablówki dla dzieci dysponuje Netia, zarówno w opcji skromniejszej, jak i bogatszej. Realne koszty miesięczne są zdecydowanie najniższe. Do tego mamy nieograniczony Multiroom oraz nagrywarkę w zestawie. Warto mieć to na uwadze przy szukaniu nowego dostawcy Internetu i telewizji.