WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten 400-letni zwój udało się odczytać dzięki promieniom rentgenowskim

Technologia, która kojarzy się przede wszystkim z medycyną tym razem pomogła w zupełnie innej kwestii. Dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu naukowcy byli w stanie odczytać treść fragmentu księgi pochodzącej z XVI wieku. 

Zwój znaleziono w posiadłości Diss Heywood na terenie miasteczka Norwich w Wielkiej Brytanii. Niestety był on w fatalnym stanie ze względu na liczne przypalenia. W zasadzie na pierwszy rzut oka moglibyśmy powiedzieć, że to po prostu kupa zwęglonego papieru – nie cenny, ponad 400-letni artefakt. Wiązały się z tym oczywiście trudności w odczytaniu treści, jaką zawierał. Na szczęście z pomocą przyszły tzw. promienie X.

Technika wykorzystująca prześwietlenie umożliwiła badaczom rozjaśnienie pisma, które stało się wtedy bardziej czytelne. Następnie algorytm komputerowy połączył elementy układanki, tworząc spójną całość. Teraz autorzy pomysłu proszą o kolejne teksty, którymi mogliby się zająć. W ten sposób chcą pomóc historykom, bowiem niechętnie podchodzą oni do niezwykle kruchych ksiąg, które mogłyby ulec zniszczeniu. Podobnej metody użyto już w 2013 roku, kiedy to naukowcy odczytali XV-wieczny zwój zniszczony przez wodę.

Wracając jednak do tytułowego pisma – wiemy, co się w nim znajdowało. Wygląda na to, iż był to dokument rządowy poświęcony sprawom państwa. Są tam informacje na temat transakcji ziem, zapłaty grzywien czy zakłóceń spokoju.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: University of Cardiff]