Reklama
aplikuj.pl

Ten algorytm pozwala łatwo łączyć dźwięki

Student MIT stworzył nowy algorytm, który wytwarza efekt portamento pomiędzy dwoma dowolnymi sygnałami audio w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie płynnie łączy różne elementy, takie jak nuta fortepianowa łącząca się z ludzkim głosem, czy jedna piosenka wtapiająca się w inną. 

Portamento oznacza płynne przejście od jednego dźwięku do drugiego z wykorzystaniem wszystkich pośrednich wysokości dźwięku. Opisywany algorytm opiera się na „optymalnym transporcie”, opartym na geometrii szkielecie, który określa najbardziej efektywne sposoby przemieszczania obiektów – lub punktów danych – pomiędzy wieloma konfiguracjami pochodzenia i przeznaczenia. Rozwiązanie było od lat stosowane do łańcuchów dostaw, dynamiki płynów, wyrównywania obrazu, modelowania 3D, grafiki komputerowej i wielu innych.

Czytaj też: Nowe badania pokazują, że lepiej zrezygnować z szybkiej muzyki za kółkiem

Algorytm najpierw rozbija sygnały audio na krótkie segmenty. Następnie znajduje optymalny sposób, aby przesunąć tonacje w każdym segmencie do tonacji w drugim sygnale, aby uzyskać płynne przejście efektu portamento. Algorytm zawiera również specjalistyczne techniki utrzymania wierności sygnału audio w miarę jego przechodzenia.

Według autora projektu, jest to jedna z pierwszych technik, które wykorzystują optymalny transport do przekształcania sygnałów audio. Wykorzystał już algorytm do budowy urządzeń, które płynnie przechodzą między utworami w audycjach radiowych. DJ’e mogą np. używać sprzętu do przechodzenia między utworami podczas występów na żywo. Inni muzycy mogą używać go do łączenia instrumentów i głosu na scenie lub w studio.

[Źródło: techxplore.com; grafika: MIT]

Czytaj też: Opaska na nadgarstek Mictic zmienia ruch na muzykę