Gigantyczne, drapieżne, przypominające krokodyle zwierzęta, które żyły w okresie triasowym w południowej Afryce, polowały na ówczesne dinozaury, żyjące 210 milionów lat temu. Te drapieżniki, znane jako rauizuchy żerowały na wczesnych roślinożernych dinozaurach oraz ssakach. Skamieniałości analizowane w ramach badań to zęby, kawałki szczęk, tylne kończyny i pancerze.
Rauizuchy są blisko spokrewnione z krokodylami, które obecnie zamieszkują naszą planetę. W okresie triasowym różniły się one kształtem i wielkością ciała. Okazy opisane w nowych badaniach obejmują jednych z największych mięsożernych członków tej grupy, które mogły mieć do 10 metrów długości. Ich ogromne czaszki były pełne ostrych, zakrzywionych zębów.
Czytaj też: Skały w miejscu uderzenia asteroidy ukazują początek wymierania dinozaurów
W okresie triasowym, rauizuchy były szeroko rozpowszechnione, a ich skamieniałości są spotykane na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktyki. Wymarły one około 200 milionów lat temu, tworząc miejsce dla dinozaurów, by stały się dominującymi, dużymi zwierzętami lądowymi.
Co ciekawsze, pierwsze dinozaury pojawiły się na naszej planecie ok. 237 milionów lat temu, właśnie w okresie triasu. Znajdowały się na szczycie łańcucha pokarmowego naszej planety przez dziesiątki milionów lat, jednak uderzenie meteorytu, które nastąpiło 66 milionów lat temu doprowadziło z czasem do wyginięcia tych zwierząt.
[Źródło: phys.org; grafika: Wits University]
Czytaj też: Hadrozaur z Japonii rzuca światło na różnorodność dinozaurów