Obraz w podczerwieni pochodzący z Kosmicznego Teleskopu Spitzera ukazuje chmurę gazu i pyłu pełną pęcherzyków powietrza, które są nadmuchiwane przez wiatr i promieniowanie pochodzące z młodych, masywnych gwiazd. Każda bańka wypełniona jest setkami a nawet tysiącami gwiazd, które tworzą się z gęstych chmur gazu i pyłu.
Pęcherzyki mają rozmiary rzędu od 10 do 30 lat świetlnych, jednak dokładne ich określenie może być trudne, ponieważ ich odległość od Ziemi jest trudna do zmierzenia.
Czytaj też: Ta protogromada gwiazd jest rekordowo stara
Spitzer widzi światło podczerwone, które nie jest widoczne dla ludzkiego oka. Wiele mgławic międzygwiezdnych (chmury gazu i pyłu w kosmosie), takich jak ta, jest najlepiej widocznych w świetle podczerwonym, ponieważ długości fal podczerwieni mogą przechodzić przez warstwy pyłu występujące w Drodze Mlecznej. Światło widzialne jest jednak bardziej zablokowane przez pył.
Kolory na udostępnionym obrazie przedstawiają różne długości fal podczerwieni. Niebieski reprezentuje długość fali światła emitowanego głównie przez gwiazdy. Pył i cząsteczki organiczne zwane węglowodorami są widoczne na zielono, a ciepły pył, który został ogrzany przez gwiazdy, wydaje się czerwony. Widoczne są również cztery fale uderzeniowe – czerwone łuki ciepłego pyłu powstałe w miarę jak wiatry z szybko poruszających się gwiazd odsuwają na bok ziarna pyłu rozproszone przez większość mgławic.
[Źródło: phys.org; grafika: NASA]
Czytaj też: Naukowcy zaobserwowali jak czarna dziura niszczy gwiazdę