Reklama
aplikuj.pl

Ten hydrofilowy dysk oddziela sól od wody za sprawą energii słonecznej

Ten hydrofilowy dysk oddziela sól od wody za sprawą energii słonecznej
Ten hydrofilowy dysk oddziela sól od wody za sprawą energii słonecznej

Jako że 97.5% wody na świecie jest słona, to opracowanie taniego i wydajnego sposobu na jej uzdatnienie może okazać się dla naszej przyszłości kluczowe. Nie wspominając już o tym, że już teraz taka metoda zapewniłaby milionom dostęp do wody. Dlatego też naukowcy nieustannie nad tym tematem pracują, a ci z uniwersytetu Monash stworzyli hydrofilowy dysk, który oddziela sól od wody za sprawą energii słonecznej.

Czytaj też: 200 lat po porażce Napoleona na polu bitwy odkryto kończyny i amunicję

Jest to tak naprawdę sam skomplikowany dysk, który składa się z superhydrofilowej bibuły filtracyjnej, a więc materiału, który przyciąga wodę. Ten z kolei jest pokryty warstwą nanorurek węglowych, które przekształcają światło słoneczne w ciepło i podczas gdy woda jest dostarczana do środka dysku za pomocą prostej bawełnianej nici, ciepło zamienia ją w parę, która gromadzi się na dysku, jednocześnie wypychając sól na krawędzie.

W ten sposób urządzenie usuwa prawie 100 procent soli z wody, co ma być wystarczającym poziomem do praktycznego zastosowania uzyskanej wody. W procesie produktem ubocznym jest też sama sól, którą również można wykorzystać.

Jak twierdzi jeden z badaczy:

To urządzenie może wytworzyć od sześciu do ośmiu litrów czystej wody na metr kwadratowy (powierzchni) dziennie. Pracujemy nad dalszą poprawą wydajności produkcji wody.

Czytaj też: Globalne ocieplenie pochłonęło pierwszy lodowiec

Źródło: New Atlas