Reklama
aplikuj.pl

Ten materiał może zrewolucjonizować proces recyklingu

Tworzywo sztuczne, określane mianem PBTL, może być recyklingowane w nieskończoność. Tak przynajmniej twierdzą jego twócy, którzy przekonują, że materiał ten może zostać dowolnie przetworzony po podgrzaniu go do temperatury 100 stopni Celsjusza.

Naukowcy sądzą, że PBTL nie musiało by służyć jedynie do produkcji podstawowych elementów, takich jak plastikowe butelki. Ich zdaniem można by go również wykorzystać do wytwarzania części samochodowych lub materiałów budowlanych. W ten sposób moglibyśmy zmniejszyć rokroczne zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi o miliony ton.

Aby sprawdzić trwałość PBTL, badacze poddali go działaniu katalizatora oraz temperatury wynoszącej 100 stopni Celsjusza. Następnie wykorzystali otrzymany monomer do stworzenia nowej partii materiału, która była tak samo wytrzymała jak oryginał. Na tej podstawie uznali, iż proces można by powtarzać niemal w nieskończoność.

Czytaj też: Rowery z aluminiowych kapsułek po kawie, czyli recykling do potęgi

Takie rozwiązanie byłoby naprawdę przełomowe, ponieważ rocznie produkuje się ponad 300 milionów ton tworzyw sztucznych, z czego połowa jest przeznaczona do krótkotrwałego, jednorazowego użytku, zanim zostanie wyrzucona. Tylko 20 procent tych materiałów jest poddawanych recyklingowi – reszta jest spalana lub trafia do mórz, lasów czy oceanów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News