Reklama
aplikuj.pl

Ten meczet mógł zostać zbudowany tuż po śmierci Mahometa

Podczas badania terenu przed budową nowej dzielnicy archeolodzy odkryli pozostałości wiejskiego meczetu, jednego z najstarszych udokumentowanych w tym regionie. Naukowcy szacują, że budynek powstał ok. 600-700 roku. W przeciwieństwie do niektórych dużych, miejskich meczetów tamtej epoki, nowo odkryta struktura była prostym, prostokątnym budynkiem, który prawdopodobnie służył rolnikom mieszkającym w pobliżu.

Biorąc pod uwagę bogatą historię kulturową Izraela, odkrycia archeologiczne są powszechne podczas nowych projektów budowlanych. Meczet był budynkiem na wolnym powietrzu i został zidentyfikowany na podstawie mihrabu, czyli niszy modlitewnej, która zwrócona była na południe, w stronę Mekki.

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na dziwne urny na terenie Laosu

W pobliżu archeolodzy odkryli pozostałości gospodarstwa z okresu, kiedy Izrael był częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Odkryli też osadę z tego samego okresu, co meczet. Osada ta została prawdopodobnie zbudowana zaledwie kilka lat po śmierci Mahometa, założyciela islamu z 632 roku.

Obecność meczetu sugeruje zmiany kulturowe i religijne, które nastąpiły w wyniku rządów arabskich. Historyczne dokumenty islamskie sugerują, że wyżsi urzędnicy arabscy ​​otrzymali w tamtym obszarze spore działki. Sama osada była prawdopodobnie rolnicza. Budynki we wsi podzielono na pokoje, magazyny i otwarte dziedzińce. W ruinach nadal widoczne są pozostałości pieców nazywanych tabbunami.

[Źródło: livescience.com; grafika: Israel Antiquities Authority]

Czytaj też: Archeolodzy odkryli ukrytą komnatę w podziemnym pałacu Nerona