Zapewnienie dostępu do wody pitnej w regionach, w których tego typu zasoby są rzadkie, jest ogromnym wyzwaniem. Zespół naukowców związanych z amerykańską armią i Uniwersytetem w Rochester zaprezentował aluminiowy panel, który wykorzystuje energię słoneczną do oczyszczania wody z wysoką wydajnością.
Energia emitowana przez naszą gwiazdę jest dość powszechnie stosowanym rozwiązaniem w kontekście oczyszczania wody. Światło słoneczne niszczy bowiem patogeny znajdujące się w tej życiodajnej substancji. Na przestrzeni lat pojawiło się kilka technologii, które wykorzystują ten proces do uzyskiwania czystej wody za pomocą tanich i przenośnych platform. Najnowszy projekt ma jednak być znacznie wydajniejszy.
Opisywana technologia opiera się na wykorzystaniu aluminiowego panelu, który jest poddawany działaniu krótkich impulsów laserowych, dzięki czemu powstaje powierzchnia o otwartych żłobieniach i ciemnej barwie. Dzięki temu materiał jest bardzo chłonny, co umożliwia osadzanie się wody na warstwie zbiornika.
Czytaj też: Skutki suszy odczujemy wszyscy
Materiał o ciemnej barwie gromadzi energię słoneczną i podgrzewa wodę. Struktury wycięte na powierzchni zmieniają wiązania molekularne występujące w wodzie, zwiększając efektywność procesu parowania, który pozbawia ją zanieczyszczeń. Podczas testów okazało się, iż panel usuwa powszechnie spotykane zanieczyszczenia, takie jak detergenty, barwniki, mocz, metale ciężkie i gliceryna. Dodatkowo, urządzenie może być łatwo czyszczone po użyciu i odpowiednio konfigurowane.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News