Reklama
aplikuj.pl

Ten pingwin miał wzrost dorosłego człowieka

Nowo opisany gatunek pingwina, zwany Crossvallia waiparensis, mierzył 1,6 metra wysokości, co można porównać do wzrostu dorosłej kobiety. Zwierzę ważyło nawet 80 kilogramów i zamieszkiwało tereny dzisiejszej Nowej Zelandii w epoce paleocenu, od 66 do 56 milionów lat temu. I choć ten nowo odkryty gatunek był ogromny, nie jest największym opisanym pingwinem. Ten zaszczyt przypada Palaeeudyptes klekowskii, który zamieszkiwał Ziemię przed 37 mln lat i miał dwa metry wzrostu oraz wagę rzędu 115 kilogramów. 

Czytaj też: Wyjaśniono zagadkę setek zmumifikowanych pingwinów z Antarktydy

Amatorski paleontolog i badacz Leigh Love odkrył skamieniałe kości nóg na terenie Nowej Zelandii. Region ten jest pełen szczątków gigantycznych zwierząt. Odkryto tam m.in. wymarłą już papugę, orła, nietoperza oraz kilka innych gatunków pingwinów. Dla porównania, pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri) ma „zaledwie” od 0,9 do 1,2 m wysokości. Crossvallia waiparensis zamieszkiwał tereny dzisiejszej Oceanii, która w przeszłości była połączona z Antarktydą.

Co ciekawe, kości nóg odkrytego osobnika różnią się wyraźnie od kości współczesnych pingwinów. Badania sugerują, że przedstawiciele gatunku Crossvalia albo częściej używali swoich stóp do pływania albo ówczesne ptaki nie przystosowały się jeszcze wtedy do wyprostowanej postawy. Dlaczego obecnie występujące osobniki są mniejsze? Prawdopodobnie wiąże się to z ogromną konkurencją oraz zmniejszoną ilością powiedzenia.

[Źródło: livescience.com; grafika: Canterbury]

Czytaj też: 1,5-milionowa kolonia pingwinów ukrywała się przez prawie 3000 lat na tych wyspach