Reklama
aplikuj.pl

Ten reaktor może przekształcać CO2 – w jaki sposób działa?

Korzystając z nanodrutów oraz szczepów bakterii, naukowcy są w stanie przekształcać dwutlenek węgla w bardziej przydatne cząsteczki. Taka technologia mogłaby być przydatna np. na Marsie.

Za opracowanie wspomnianej metody odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Oparli oni swój projekt na procesie fotosyntezy, w ramach którego rośliny przekształcają dwutlenek węgla w energię, a wszystko to przy udziale światła słonecznego. W tym przypadku jednak kluczową rolę odgrywają nanodruty, bakterie Sporomusa ovata oraz woda.

Ten pierwszy element, nanodruty o grubości znacznie mniejszej niż ludzki włos, pochłaniają światło i oddziałują na szczepy bakterii. Te z kolei przekształcają CO2 w wodę oraz octan. Oba związki mogą być użyteczne na powierzchni Czerwonej Planety. Roli H2O nie trzeba chyba wyjaśniać, podczas gdy octany mogą służyć jako cząsteczki budulcowe do tworzenia leków, paliw czy tworzyw sztucznych. Powstały w ramach tych czynności tlen mógłby z kolei przyczynić się do natlenienie marsjańskiej atmosfery.

Czytaj też: Nowy materiał może usprawnić wychwytywanie dwutlenku węgla

Obecnie zespół badawczy skupia się na poprawieniu wydajności reaktora (która i tak znacząco wzrosła, z 0,4% do 3,6%) oraz poszerzeniu jego możliwości. W przyszłości mógłby nawet przekształcać dwutlenek węgla w cukry i węglowodany służące potem do produkcji żywności. Na Ziemi z kolei takie reaktory mogłyby pomóc w walce z globalnym ociepleniem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News