WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten rozrusznik serca dla niemowląt nie wymaga dużej operacji

Jeśli niemowlę otrzymuje rozrusznik serca, to wymagana jest operacja w celu jego wszczepienia. Nowy prototyp miniaturowego rozrusznika wymaga tylko małęgo nacięcia co oznacza krótszą operację, mniej bólu i szybszy powrót do zdrowia.

Rozrusznik został opracowany w ramach współpracy pomiędzy amerykańskim systemem opieki zdrowotnej dla dzieci i firmą medyczną Medtronic PLC. Ma on rozmiar około jednego centymetra sześciennego. Niestety, zdjęcia nie zostały jeszcze udostępnione więc ciężko jest to określić. Aby go wszczepić, wystarczy jednocentymetrowe nacięcie tuż pod klatką piersiową, do którego wprowadza się dwukanałowy port. Następnie jednym z kanałów prowadzony jest endoskop a drugim wprowadzany jest rozrusznik. Po tym procesie rana zostaje zamknięta a urządzenie jest gotowe do pracy.

Póki co cała procedura z powodzeniem została przetestowana na ośmiu pacjentach. Trwała ona mniej niż godzinę, podczas gdy tradycyjna operacja może się ciągnąc nawet przez kilka godzin. Po zakończeniu wszystkich prób klinicznych nowy rozrusznik ma zostać wprowadzony na rynek.

Czytaj też: Tak wygląda wykonywanie beatbox w maszynie do MRI

Źródło: https://newatlas.com/