Reklama
aplikuj.pl

Tegoroczny sezon huraganów może być szczególnie niebezpieczny

prognoza pogody

Amerykańscy prognostycy twierdzą, że tegoroczny sezon tzw. huraganów atlantyckich może mieć szczególnie poważne konsekwencje. Zagrożenie jest spore, bowiem NOAA szacuje, iż istnieje 60% szans na taki obrót spraw.

Jeśli chodzi o inne warianty, to szansa na normalny okres burz wynosi 30%, a na szczególnie spokojny – zaledwie 10%. Naukowcy działający w ramach Climate Prediction Center przewidują, iż w 2020 roku pojawi się od 13 do 19 burz o prędkości co najmniej 63 kilometrów na godzinę.

W przypadku zjawisk kandydujących do miana huraganów (prędkość co najmniej 119 km/h), to takowych powinno być od 6 do 10. W przypadku huraganów o kategorii 3. lub wyższej prognostycy mówią o 3 do 6 takich zjawiskch. W tym ostatnim przypadku wiatr osiąga prędkość co najmniej 179 km/h.

Czytaj też: Jak bardzo zmieni się Antarktyda na skutek zmian klimatu?

Przeciętny sezon huraganów atlantyckich prowadzi do powstania 12 burz, z czego 6 staje się huraganami, natomiast 3 – silnymi „superhuraganami”. Okres, o jakim mówimy, trwa oficjalnie od 1 czerwca do 30 listopada, choć niedawno na wodach Atlantyku pojawiła się już pierwsza poważna burza nazwana imieniem Arthur. Co ciekawe, w ciągu ostatnich czterech lat na Oceanie Atlantyckim wystąpił co najmniej jeden huragan kategorii 5, a niezwykle aktywny, nadchodzący sezon, byłby piątym z rzędu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News