Reklama
aplikuj.pl

Ten system zwiększa czułość ludzkiego dotyku

W przypadku wykonywania niektórych czynności wykorzystanie zmysłu dotyku jest nie tyle wskazane, co wręcz konieczne. Z tego powodu naukowcy postanowili stworzyć system wspomagania dotyku.

System nosi nazwę UCSS i, jeśli wierzyć słowom jego twórców, jest niezwykle wydajny. Pozwala bowiem wyczuć dotyk pióra, płatka kwiatu, spadającej kropli wody, a nawet drutu tak cienkiego, że niewidocznego gołym okiem.

W projektowaniu czujnika naukowcy, jak to często bywa, inspirowali się światem zwierząt. W tym przypadku chodzi o narząd występujący u pająków, który umożliwia im wyczucie nawet najlżejszych ruchów. UCSS działa na podobnej zasadzie i wykorzystuje pęknięcia powstałe w cienkiej warstwie srebra przewodzącej prąd.

Tych warstw jest łącznie kilka, a każda pokrywa folię polimerową. Kiedy w srebrze pojawiają się pęknięcia, to kanały przewodzące elektryczność przekazują sygnał dalej. W ostatecznej wersji systemu naukowcy zdecydowali się na zastosowanie warstw polimerów o grubości 15 mikronów oraz warstw srebra o grubości 37 nanometrów.

Gdzie mógłby być stosowany UCSS? Mówi się o urządzeniach służących do mierzenia cwartości związanych z wiatrem. Innymi zastosowaniami miałyby być mierzenie pulsu oraz wzmacnianie zmysłu dotyku u osób stosujących protezy.