WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Ten tajemniczy dźwięk okrążył całą kulę ziemską

Ten tajemniczy dźwięk okrążył całą kulę ziemską

Jakiś czas temu wystąpił szum… którego nikt nie słyszał. Wydarzenie miało charakter sejsmiczny i powstało u wybrzeży Majotty 11 listopada. Jest to niewielka wyspa na wodach Madagaskaru i Mozambiku.

Stamtąd fale rozeszły się po całym świecie, i mimo swojej niezwykłości, nikt ich w zasadzie nie zauważył. Kilka osób odnotowało jednak tajemniczy sygnał, wywołało polowanie na tajemnicze źródło szumu. Jak do tej pory zagadka nie została wyjaśniona i jest pewne, że powodem nie było trzęsienie ziemi.

Szum, jak donosi National Geographic, był dziwny z wielu powodów. Po pierwsze, wystąpił na bardzo niskiej częstotliwości, niczym dobrze nastrojony dzwonek. Fale sejsmiczne zwykle obejmują wiele różnych częstotliwości. Po drugie, fala pojawiła się i okrążyła planetę bez typowych oznak trzęsienia ziemi; nikt w okolicy nie czuł żadnego trzęsienia. Z kolei fale związane z szumem, które faktycznie można poczuć podczas trzęsienia ziemi, były tak słabe, że prawie niewykrywalne. Mimo to raport z 12 listopada autorstwa francuskiego rządu wykazał, że Majotta przesunęła się o 6 centymetrów na wschód i 3 cm na południe.

Naukowcy zaproponowali szereg możliwych wyjaśnień dla dziwnego zdarzenia. Być może „powolne trzęsienie ziemi” uderzyło w obszar, który nie powoduje zbyt intensywnych wstrząsów. Być może bańka magmy przecisnęła się pod powierzchnią lub rozlała się w skorupie ziemskiej wchodząc w interakcję z miejscową geologią. Badacze spekulowali nawet o uderzeniu meteorytu, choć wydaje się to mało prawdopodobne. Na razie dokładna przyczyna pozostaje tajemnicą.

[Źródło: livescience.com; grafika: Mark Tingay]

Czytaj też: Pod lodem Antarktydy znajduje się tajemnicze źródło ciepła