WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Ten wysoki wieżowiec zachwyci każdego inżyniera i projektanta swoją energooszczędnością

Ten wysoki wieżowiec zachwyci każdego inżyniera i projektanta swoją energooszczędnością

Adrian Smith + Gordon Gill Architecture zaprezentowali niedawno zaprezentował swój projekt nowego wieżowca dla dzielnicy finansowej HeXi Yuzui w Chinach.

Ten dokładnie projekt wieżowca o wysokości 500 metrów jest na tyle ciekawy, że jego bryła została zainspirowana przepływającymi wodami pobliskiej rzeki Jangcy i nie tylko wygląda świetnie, ale też zmniejsza wpływ wiatru na bryłę. Na jego szczycie znajdzie się 360-stopniowe obserwatorium na świeżym powietrzu, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na miasto i okolice.

Tradycyjnie warto oddać głos samym głównym zainteresowanym, czyli studiu projektowemu:

Rzeka odbija światło, ukazując nam tekstury i kształty, podobnie jak zewnętrzna wieża, która jest ukształtowana tak, aby łagodzić zawirowania wiatru, optymalizować widoki oraz poprawiać strukturę. Wnętrze wieżowca do różnorodnego użytku cechuje także wyjątkowa przestrzeń obserwacyjna z oszałamiającą platformą widokową.

Wieżowiec ma otrzymać LEED Gold (standard zielonego budynku), co gwarantuje sobie na wiele sposobów. Oczekuje się w nim systemu magazynowania wody deszczowej w zbiornikach pod ziemią, gdzie będzie uzdatniana i przechowywana do ponownego wykorzystania. Zmniejszy to zużycie wody z sieci o około 55 procent. Dodatkowo przeszklenie budynku będzie się składać z typu szkła, które zostało zaprojektowane w celu zmniejszenia przyrostu ciepła słonecznego, jednocześnie zapewniając dostatek naturalnego światła docierającego do wnętrza.

wysoki wieżowiec, chiński wieżowiec, pofalowany wieżowiec,

Nienazwany wieżowiec w dzielnicy finansowej HeXi Yuzui jest wynikiem konkursu architektonicznego i częścią większego projektu realizowanego przez AS + GG w pobliżu.

ŹRÓDŁO: New Atlas